Zaprawa budowlana
Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych jest zaprawa. Jest to mieszanina wody oraz spoiwa z drobnym kruszcem pozwalającym zespolić lub związać ze sobą dane elementy. Najczęściej używanym kruszcem jest piasek. Po upływie określonego czasu przechodzi ona ze stanu ciekłego w stan stały.
Zaprawy w budownictwie wykorzystywane są w szczególności do: łączenia ze sobą elementów np. cegieł, wypełnienia przestrzeni pomiędzy materiałami budowlanymi np. fugowanie pomiędzy płytkami, ochrony elementów przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych czy produkcji wyrobów budowlanych takich jak pustaki, bloczki.
Zaprawa to bardzo ogólne ujęcie spoidła. Tego typu mieszanina występuje pod wieloma postaciami. Zaprawę można podzielić na: cementową, wapienną, cementowo – wapienną, gipsowa, magnezjową. Każda z tych odmian różni się charakterystyczną dla siebie mieszaniną. Każdą z nich stosuje się do innego rodzaju prac budowlanych.
Zaprawy można także sklasyfikować pod względem ich przeznaczenia i trwałości.
Jedną z popularnych zapraw jest . Jest to mieszanina, która odporna jest na działania bardzo wysokich temperatur. Można jej używać przy działaniu ponad 1000 stopni Celsjusza.
Zaprawę ogniotrwałą najczęściej wykorzystuje się przy budowie kominków, grilli, pieców, jako spojenie cegieł ogniotrwałych lub izolację drzwiczek pieców.
Ten rodzaj zaprawy charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju materiałów i elementów budowlanych. Oprócz cech ognioodpornych mieszanina jest także wytrzymała na działanie mrozu czy wody.
Każda zaprawa posiada charakterystyczne do siebie właściwości. Wszystkie w początkowej fazie są elastyczne, wilgotne, plastyczne, wydajne. Po stwardnieniu i wystygnięciu przechodzą w stan stały, są wytrzymałe na zgniecenia, ściskania, rozciągania.