Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Ból zęba to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości. Kiedy się pojawia, konieczna jest wizyta u stomatologa. Niestety w niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Duże ubytki nie są łatwe do wyleczenia. Na szczęście nowoczesna stomatologia może sobie poradzić nawet z bardzo zaawansowaną próchnicą.
W takiej sytuacji niezbędne jest jednak odpowiednie leczenie, które pozwala na usunięcie chorej tkanki znajdującej się wewnątrz kanału. Tego typu procedura to tak zwane leczenie kanałowe. Jest ono niezbędne, kiedy stan zapalny obejmuje nerw, co prowadzi do pojawienia się bardzo dotkliwego bólu. Kanały trzeba także ponownie oczyścić, jeśli poprzednie leczenie nie było przeprowadzone w sposób prawidłowy.
Leczenie przeprowadza się także pod mikroskopem (zobacz na: ), co pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie i wypełnienie kanałów. W ten sposób można zapobiec dalszemu rozwojowi zmian zapalnych. Dzięki leczeniu kanałowemu istnieje więc szansa na zachowanie zęba pomimo znacznego rozwoju próchnicy. Oczywiście fakt, że możliwe jest uratowanie zęba nawet przy bardzo dużym ubytku nie znaczy, że należy czekać z wizytą u dentysty.
Lepiej systematycznie odwiedzać stomatologa i zapobiegać rozwojowi próchnicy, niż narażać się na skomplikowane i niezbyt przyjemne leczenie. Trzeba także brać pod uwagę, że pomimo stosowania nowoczesnych metod nie każdy przypadek leczenia kanałowego kończy się sukcesem. Jeśli zmiany zapalne nie ustąpią, konieczne staje się usunięcie zęba, czego na pewno lepiej jest uniknąć.