Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?
Jeżeli nic nie boli, znaczy że nic nie dolega. Ta zgubna zasada już wielu doprowadziła to tego, że muszą od dnia korzystać z opieki zdrowotnej, często w sytuacjach już beznadziejnych. Dlaczego warto się badać regularnie? Na to pytanie postanowimy odpowiedzieć w tym wpisie
Nawet wtedy kiedy nasze samopoczucie jest dobre, nie możemy zapominać o wykonywaniu podstawowych badań lekarskich. Powinno się je robić po prostu, dla własnego spokoju ducha. Nie chcemy, aby coś nas zaskoczyło. Istnieje wiele chorób, które w początkowych stadiach rozwoju, nie dają żadnych objawów. Często kiedy takowe wystąpią, jest już w zasadzie za późno na całkowite wyleczenie. Na pierwsza myśl, przychodzi rak./ Jest to, jak to wielu specjalistów określa, pomór XXI wieku.
Co można zaliczyć do podstawowych badań, które każdy powinien wykonać w regularnych odstępach czasu? Przede wszystkim morfologii krwi. Dzięki niej, możliwe jest wykrycie niemal wszelkich negatywnych zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie. Dlatego, kilkukrotnie pojawia się tutaj słowo REGULARNIE. Ale w zasadzie ile razy do roku, należy robić badania?
O ile nasz ogólny stan zdrowia, według naszego odczucia nie wskazuje na to, że coś nam dolega, podstawowe badanie krwi wystarczy zrobić raz w roku. Podobnie z badaniem cukru, cholesterolu oraz moczu. Prostota ich wykonania, sprowadza się do kilku prostych kroków. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do odpowiedniej poradni specjalistycznej. Tam, według zaleceń specjalisty wykonujemy szereg testów na pobranych próbkach. Wyniki zazwyczaj otrzymujemy w przeciągu kilku dni. Ich rozczytaniem, ponownie powinien zając się lalkarz rodzinny, który jeżeli wykryje jakieś nieprawidłowości, zacznie wprowadzać środki zapobiegawcze.
Badanie moczu czy krwi, zazwyczaj mogą wydać się dla niektórych kłopotliwe, ze względu na konieczność odwiedzenia lekarza. Niektórych odstraszają kolejki. Są jednak takie urządzenia jak gleukometr czy ciśnieniomierz. Możemy zatem sami kontrolować przynajmniej te, najbardziej podstawowe parametry. Nie zmienia to jednak faktu, że nic nie zastąpi profesjonalnych badań wraz z wnikliwą diagnozą postawioną przez lekarza.